Blogi

Print

Anu Reiljan: Kui tahad elu parandada, pead ise midagi muutma

Postitaja: Reiting

Anu Reiljan: Kui tahad elu parandada, pead ise midagi muutma

Anu Reiljan on koolituskeskus Reiting ettevõtluse koolitaja, keda iseloomustab lisaks erialalistele teadmistele ettevõtlusmaastiku igakülgne tundmine.  Üle 20 aasta ettevõtlusalaseid loenguid Tartu Ülikoolis, väikeettevõtte juhtimisalaste teadmiste omandamine Šveitsi juhtivas majanduskoolis ning esimese koolituslitsentsiga koolitusfirma loomine Eestis - need on vaid mõned olulisemad etapid Anu kui ettevõtluse koolitaja teel.

Anu on lõpetanud Tartu Ülikooli majandusküberneetika eriala ja kaitsnud PhD kraadi Riias, Läti Teaduste Akadeemias. Ta on töötanud 3 aastat Tallinna Tehnikaülikooli õppejõuna ning 20 aastat Tartu Ülikooli ettevõttemajanduse ja strateegilise juhtimise õppejõuna, viies samas läbi ka täiendkoolitusi. "Töö ülikoolis lõpetasin 2006. aastal. Kuna tegin rohkelt koolitusi ka erasektoris, siis ühel hetkel kõike enam ei jõudnud," räägib Anu. Täna teeb ta koostööd mitmete koolitusfirmadega ja on väga hinnatud koolitaja koolituskeskus Reiting  ettevõtluskoolitustel.

Lisaks õpetamisele on Anu nõustanud juhtimise ja strateegia alal erinevaid ettevõtmisi, nii era- kui avalikus sektoris. Samuti on ta käivitanud ja juhtinud mitmeid huvitavaid ettevõtlusprojekte.

Kogemus koolitusfirma käivitaja- ja juhina
Hea praktilise kogemuse ettevõtlusest sai Anu juba 90-aastate alguses, mil nad koos klassivennaga otsustasid teha ärikoolitusi pakkuva firma Primex Mentor OÜ. See oli aeg, mil esimesed ettevõtted alles alustasid oma tegevust taasiseseisvunud Eestis.
Anu koostas koolitusprogrammid ning aitas kogu projekti käivitada ja ellu viia. Primex Mentor oli Anu sõnul ettevõte, millele väljastati esimene (nr 1) koolituslitsents taasiseseisvunud Eestis.
Anu töötas ettevõttes 4 aastat tegevjuhina. "Tegime koolitusprogramme nii väikeettevõtjatele kui ka turismiga tegelejatele. Töötasin tol ajal veel ülikoolis ja kaasasime ka sealseid õppejõude. Primex Mentor ärikoolist sai kõrgelt hinnatud koht ettevõtlusteadmiste omandamiseks. Kursused olid väga põhjalikud, kestes kuni 2 aastat," meenutab Anu.

Väikeettevõtte juhtimise alased teadmised Šveitsist
Primex Mentor OÜ alustas tegevust perioodil, mil kogu Eesti ettevõtlus oli alles lapsekingades ja õppida tuli otse elust. Peale paariaastast tegutsemist tekkis Anul võimalus minna teadmisi omandama StGalleni Ülikool, mis on üks Šveitsi juhtivatest majanduskoolidest. "Olin tegev EVEA (Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon) juhatuses ja sinna tuli pakkumine, et on võimalus osaleda StGalleni ülikooli väikeettevõtte juhtimise koolitusprogrammis. See oli väga kallis koolitus ja Ida-Euroopast sai minna ainult 2 inimest. Ülejäänud osalejad olid kõik Šveitsi ettevõtjad," meenutab Anu.
Poolteist aastat kestev koolitusprogramm viis Anu iga kuu üheks nädalaks Šveitsi. Edasi- tagasi lendamist oli palju, ent see tasus end heade teadmiste näol kuhjaga ära.
Šveitsis omandatud teadmised andisid Anule ettevõtlusest hoopis uue pildi. Ta sai palju uusi mõtteid nii koolitamise kui ettevõtte juhtimise vallas.
"Õppisime seal koos kohalike ettevõtjatega, sain väga hea ülevaate ettevõtluse olemusest. Kui meil oli turumajandus alles algstaadiumis, siis neil oli see kõrgelt arenenud. Õppida oli palju. Jälgisin toimuvat ka koolitaja pilgu läbi. Sain aru, et suur- ja väikeettevõtted on oma olemuselt täiesti erinevad ning neid tuleb õpetada erinevalt. Väikeettevõtjatel ei ole midagi peale hakata näidetega sellest, kuidas suurettevõttes asju korraldatakse," tõdeb Anu.

Pegasuse laeva taaselustamine
Veel ühe huvitava ettevõtluskogemusena toob Anu välja Emajõel sõitva Pegasuse laeva taaselustamise aastal 2009. "Sõidud toimusid tol ajal väga harva ja tegevus oli kuidagi ära vajunud. Tegime laevale uuenduskuuri ja panime tihedama graafikuga sõitma. Huvilisi leidus küllaga ja projekt oli edukas," meenutab Anu rõõmsalt.
Vesi ja veesõidukid on Anule südamelähedane teema. Ühel päeval loodab ta minna ka ise vahvale jahireisile.

Soov olla põhjalik ja pühendunud
Üle Eesti koolitamas käies venivad Anu tööpäevad koos sõitudega tihtipeale 10-12 tunni pikkusteks. "Eelmisel aastal poeg ütles, et värvib mõned päevad mu kalendris punaseks, et võtaksin ka niisama olemiseks aega. Sel suvel olen tempot pisut maha võtnud," tunnistab ta.
Vahel on Anul ette tulnud perioode, kus korraga on käsil mitme erineva koolituse ettevõtjate õpetamine ja samaaegselt tuleb läbi vaadata 40 äriplaani. "Püüan alati asju hingega teha ja olen väga põhjalik. Seetõttu eelistan pigem rahulikumat tempot ning seda kui saan ühele inimesele rohkem aega pühendada," selgitab ta.
Kursusel osalejatega on Anul alati tihe side. Tema sõnul on paljud kursuslased tal Facebookis sõbralistis ja saavad nõuandeid alati kui vaja.

Alustavaid ettevõtjaid motiveerib vabadus töötada endale sobival ajal
Anu hindab inimestes julgust ettevõtlusega alustada. "Arvatakse, et ettevõtlus on jube keeruline, tegelikult pole see nii. Uisapäisa tegutseda ei maksa, ent kui idee ja plaan on olemas, võiks hakata tegutsema," julgustab ta.
Anu sõnul motiveerib paljusid alustavaid ettevõtjaid vabadus ja võimalus oma aega ise planeerida. "Enamasti on väikeettevõtja nagu hobune, kes rasket vankrit veab. Ideaalis võiks eesmärk olla vankrile mootor ja rool külge saada, alles siis saab tõelist vabadust nautida. Samas paljud väikeettevõtjad loovad endale lihtsalt töökoha ja ega kõik ei peagi suureks saama. Kui lood endale võimaluse teha meelepärast tööd endale sobival ajal, on ka hästi, " võtab Anu tabavalt kokku väikeettevõtjaks saamise ja olemise põhitõed.
Elu peab Anu arvates koguaeg olema muutumises. Koolitajana naudib ta seda, kui suudab inimesi tegudele motiveerida. Ja jagab lugejatele väärt soovituse: “kui tahad elu parandada, pead ise midagi muutma!“

Anu juhendamisel on tulemas mitmeid ettevõtluskoolitusi. Vaata ettevõtluskoolituste nimekirja siit.

Tagasi
​​